Sale!

סמרקנד – המחתרת החב”דית שהשפיעה למרחקים

$25.00

SKU: FPDZD14QET Category:

Description

הספר סמרקנד מספר את סיפורה של המחתרת החבדית שפעלה בברה"מ, באחזקת היהדות בימים הקשים של שלטון האימה הקומוניסטי.
הספר נכתב בשפה בהירה וקולחת, ונקרא בנשימה עצורה. 
570 עמ'. פורמט גדול. כריכה קשה.

המחבר, ר' הלל זלצמן נולד בשנת תרצ"ט בעיר חרקוב שבאוקראינה, לאביו ר' אברהם (שזכה ללמוד בליובאוויטש אצל הרבי הרש"ב) ואימו ברכה (אחותו של הרה"ח ר'אברהם ברוך פווזנער, משפיע חסידי חב"ד במינסק).
בתקופת מלחמת העולם השניה, כאשר הנאצים ימ"ש התקרבו לחרקוב, נמלטה המשפחה לסמרקנד שבאוזבקיסטן. בשנות ילדותו חונך במחתרת, אצל המלמד הנודע ר' זושע דער שמש (פז) ור' אברהם יוסף ענטין – מזכירו של "החפץ חיים". אך את עיקר חינוכו קיבל מהמלמד ר' בן ציון מרוז, שהיה מחניכי ישיבת 'תומכי תמימים' בליובאוויטש, והשריש בתלמידיו את כוח המסירות נפש. את חינוכו החסידי קיבל מדודו החסיד שו"ב ר' ברוך הלוי דוכמן, החסיד ר' בערקע חן (אשר במשך כשש שנים התחבא בביתם מרדיפת השלטונות), ור' מענדל פוטרפס. תחת השפעתם התגבשו השקפותיו החסידיות. בשנת תשכ"ד נשא את מרת מוסיא שושנה אסתר בת ר' אפרים פישל שו"ב דמיכובסקי -תלמיד ישיבת תומכי תמימים שבליובאוויטש, ואחיינו של הגאון הרגוצ‘ובי.
בהיותו בן שש – עשרה הכניסו החסיד ר' משה ניסילביץ 'לעבודת הכלל בארגון המחתרתי שהקים, בשם חמ"ה, להפצת התורה והחסידות. מאז ועד היום, עוסק בפיתוחו ופעולותיו של הארגון, שברבות השנים הפך לארגון בינלאומי למען יהודי רוסיה. במידה מסויימת,  הספר בנוי על ההתכתבות שבין המחבר לר' משה ניסילביץ', אשר היה ידיד וומשפיע והמובהק של המחבר.
בגב הספר מופעים דברי המלצה של הגאון החסיד הרה"ת יואל כהן, ה'חוזר' של הרבי מליובאוויטש, על הספר "סמרקנד":
כאשר קוראים את הספר סמרקנד של הרב הלל זלצמן בו מספר על החיים של אנ״ש (חסידי חב״ד) תחת שלטון הקומוניסטי, ואיך שהצליחו בתנאים קשים כאלה לחנך בנים ובנות, נכדים ונכדות, ולהעמיד דורות של יהודים יראי שמים בתכלית – מתחילים להבין קצת מה זה מסירת־נפש.
הנני זוכר היטב איך שבהתוועדות חסידית של י"ט כסלו תשע״א (שהתקיימה בבניני האומה בירושלים) [לשמיעת הנאום לחץ כאן] סיפר הרב זלצמן על החיים של אנ״ש בזמן ההוא, ואת ההתעוררות של כמה וכמה שנכחו אז. שמעתי איך שאנשים דיברו ביניהם: אם בתנאים קשים כאלה היו יהודים שפעלו מתוך מס׳"נ עבור החזקת היהדות – במקומות החופש על אחת כמה וכמה. לענ״ד כדאי מאד להפיץ את הספר ״סמרקנד" במיוחד בין הדור הצעיר, למען ידעו, עד כמה צריך להתמסר עבור החזקת היהדות.
גם הרה"ת שלום דובער לוין, מנהל ספריית אגודת חסידי חב"ד, התפעל מאוד מהספר "סמרקנד", ואמר למחבר הספר: "אני כתבתי על תולדות חב"ד ברוסיה הסובייטית עד שנת תש"ח, כי אחרי זה נותקו לגמרי הקשרים עם אנ"ש ברוסיה, ולא היה תחת ידי תיעוד של החיים החסידיים שם. בספר שלך, אני רואה כאילו המשך לספר "תולדות חב"ד ברוסיה הסובייטית"!".
 
הספר מומלץ ביותר (ונרכש על ידי רבים) כמתנות לצעירים ולמקורבים.
 

Additional information

Weight 1.11 kg

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “סמרקנד – המחתרת החב”דית שהשפיעה למרחקים”

Your email address will not be published. Required fields are marked *